68,000 تومان

موجود است

این رمان در سال 1929 توسط آلفرد دوبلین نوشته شده است و یکی از مهمترین و ابتکاری ترین آثار جمهوری وایمار به حساب می آید. در نظر سنجی سال 2002 که بین تعدادی نویسنده مشهور برگزار شده بود این کتاب جزو صد کتاب برتر تاریخ ادبیات قرار گرفت . برلین الکساندر پلاتس ، رمان بزرگ برلین و جمهوری نابود شده ی وایمار است. یکی از کتابهای عالی قرن بیستم ، وحشتناک و مهیب ، مضحک و جذاب است.نویسنده در همان ابتدای کتاب از لو دادن داستانش ابایی ندارد و تمام خط سیر داستان را بازگو می‌کند و شما را تشنه‌ی این می‌کند که چطور و چرا این اتفاقات رخ خواهد داد. داستان سرگذشت مردی است که بعد از 4 سال از زندان آزاد شده، پشیمان و امیدوار به آینده و قسم می‌خورد که شرافتمند زندگی کند. زمان داستان در آلمان و در برلین در سال‌های 1928 - 1929 می‌گذرد. آلمانی که تازه دارد از مخاطرات جنگ‌جهانی اول قد راست می‌کند، هنوز مشکلات اقتصادی وجود دارد، نظام اجتماعی هنوز به ثبات نرسیده، تحولاتی در حال شکل‌گیری است که قرار است منجر به ظهور هیتلر شود، سیاست هنوز آن‌چنان سرنوشت مردم را در چنگ خود نگرفته، شهر در حال بازسازی و بزرگ شدن است. در چنین جامعه‌ای نویسنده قهرمان خود را از میان قشری انتخاب کرده که بیشترین بیشتر آسیب را از جنگ دیده است و حالا در طبقه‌ی پایین اجتماع دست و پا می‌زند تا زنده بماند.
فرانتس قسم خورده که شرافتمند بماند، ولی در چنین اوضاعی چقدر امکان پایبندی به این قسم وجود دارد؟

کتاب فرم روایی خاصی دارد که شاید برای خواننده تازه‌کار خواندن آن را پیچیده و مشکل کند؛ البته کتاب به نسبت خوشخوان است اما باید با حوصله خوانده شود. داستان را می‌توان در دسته‌ی مدرنیسم و اکسپرسیونیسم جای داد، روایت‌های بیان شده بعضا نامربوط می‌نمایند، گاهی گوینده‌ی دیالوگ‌ها مشخص نیست، در یک پاراگراف ممکن است چندبار راوی عوض شود، مرز بین روایت و دیالوگ در جاهایی از بین می‌رود. نویسنده از روایت‌های مختلف برای پیشبرد داستان استفاده می‌کند از اسطوره، از کتاب مقدس، ترانه‌های محلی، گزارشات روزنامه‌ای، وضع آب و هوا، اطلاعات علمی و... که همه‌ی این‌ها ممکن است کار خواندن را سخت بکند، اما باید داستان را خواند و دنبال کرد و در ادامه خواهید دید که چطور هر پاراگراف تکه‌ای از پازل کتاب بوده و در آخر می‌بینید که چقدر استادانه سرجای خودش بیان شده. پس خواندن کتاب مستلزم دقت و صرف حوصله است. 

کتاب شخصیت‌پردازی خوبی دارد. شخصیت‌های اصلی کاملا باورپذیرند و خاکستری، شخصیت‌های فرعی هم با اندک شناختی که نویسنده به‌دست می‌دهد خوب شناخته می‌شوند. هیچکس در داستان نه کاملا گناهکار است و نه کاملا بی‌گناه. اما یکی از اصلی‌ترین شخصیت‌های کتاب شاید حتی پررنگ‌تر از قهرمان داستان، شهر برلین است. شهر به‌مثابه یک شخصیت، نقش مهمی در داستان دارد. فرانتس بعد از آزاد شدن از زندان، جلوی زندان سرگردان است و نمی‌داند چه کند، با احتیاط سوار اتوبوسی می‌شود تا به مرکز شهر برود و در راه شهری را می‌بیند که بزرگ، شلوغ، ترسناک و خطرناک است. نویسنده برلین 1928 را برای ما زنده می‌کند، مدام نام خیابان‌ها و مکان‌ها در آن تکرار می‌شود. (اشتراسه به‌معنای خیابان، و پلاتس به معنای میدان) الکساندرپلاتس میدان مرکزی شهر و نقطه‌ی مرکزی اتفاقات است (شاید بتوان گفت ناف شهر!). خیابان‌ها شریان‌هایی هستند که شخصیت‌ها در آن‌ها رفت‌وآمد می‌کنند و اتفاقات داستان را رقم می‌زنند. المان‌های شهری، ساختمان‌ها و مغازه‌ها هم بخش مهمی از این شخصیت هستند. شهر شاهد همه‌چیز است، اما منفعلانه! شاید بشود که نقشه‌ی برلین را از روی همین کتاب با دقت خوبی ترسیم کرد. 

داستان چند روایت شاهکار دارد که احتمالا درخاطرتان خواهند ماند. برای مثال: یکی توصیف نویسنده از یک کشتارگاه است که نفس را بند می‌آورد، اتفاقاتی که در این قسمت روایت می‌شود موتیف‌هایی هستند که جابجا در داستان می‌آیند. روایتی خواندنی از یک میتینگ سیاسی. صحنه‌ی مکالمه‌ی دو فرشته‌ی نگهبان فرانتس با همدیگر.

عنوان کتاببرلین الکساندرپلاتس
عنوان اصلی کتابBerlin Alexanderplatz
نام نویسنده آلفرد دوبلین
نام مترجم علی‌اصغر حداد
ناشر نشر لاهیتا
گروه اصلی رمان
گروه فرعی ادبیات جهان
قیمت 68,000 تومان
شابک9786002294272
نوبت چاپ1
سال چاپ1398
تعداد صفحات515 صفحه
قطع کتابرقعی
نوع جلدشومیز
وزن400 گرم
آلفرد دوبلین

ما هفت دهن گرسنه بودیم،هر وقت غذا نبود، [پدر] برای‌مان قصه می‌گفت. قصه شکم را سیر نمی‌کند، اما گرسنگی را از یاد می‌برد.

آلفرد دوبلین برلین الکساندرپلاتس «صفحه: 23»